UBP KIBRIS TÜRK HALKININ EGEMENLİK MÜCADELESİNİ SİYASAL BOYUTA TAŞIYAN BİR GÖREV PARTİSİDİR

UBP KIBRIS TÜRK HALKININ EGEMENLİK MÜCADELESİNİ SİYASAL BOYUTA TAŞIYAN BİR GÖREV PARTİSİDİR

Başbakan ve UBP Genel Başkanı Ersan Saner, UBP’nin 46 yıldan çok öteye giden Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda kendi milli ve dini aidiyeti, değerleri ile hür ve egemen olarak yaşama mücadelesini siyasal boyuta taşıyan bir görev partisi olduğunu vurguladı.

Saner şu ifadeleri kullandı:

“UBP, İngiliz’in Kıbrıs’ı Yunanistan’a hediye etme niyetine karşı çıkan Atatürkçü Kıbrıs Türkü’nün toplumsal mücadelesinin ta kendisidir. UBP, Rum-Yunan ikilisinin hayallerine dur diyen, bunun için Türk askerinin 1960’ta yeninden adaya gelmesini, Türkiye’nin garantörlüğünü sağlayan milli düşüncenin partisidir.

UBP, 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ortak olmamızı sağlayan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin silahlı saldırıları sonucu Rum devletine dönüşmesi karşısında egemenlik ve devlet kurma hakkımızdan geri adım atmayıp, 21 Aralık 1963’te Kıbrıs Türk Genel Komitesi’ni, 28 Aralık 1967’de Kıbrıs Türk Yönetimi’ni, Barış Harekatı’ndan sonra, 1 Ekim 1974’te Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi’ni, 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni, 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kuran siyasi akıl ve iradedir.

UBP, Anavatan Türkiye’den, Atatürkçü çizgiden hiç kopmayan Meclisi Milli’yi toplayan, Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurup Ada’nın Yunan olmasına izin vermeyen şuurun temsilcisidir.

UBP, 103 köyden atılan, çadırlarda, karne ile aldığı iaşeyi tüketerek yaşamaya mahkum edilen azınlık statüsüne indirgenmeye çalışılan Kıbrıs Türkü’nü kendi sınırları içinde egemenliğini ilan eden devlet kurmuş bir halk noktasına taşıyan azimdir, kararlılıktır.

UBP, sıfır noktasından bir ekonomi alıp salgın öncesinde 1 milyar Dolar yüksek öğrenim, 1 milyar Dolar turizm geliri olan bir ekonomi yaratan girişimci, çağdaş düşüncedir.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sosyal, ekonomik, siyasal hangi haklar kazandırılmışsa altında UBP’nin mührü olduğunu kaydeden Saner, tüm alt ve üst yapı yatırımlarının altında da Türkiye’nin ve UBP’nin imzası olduğunu belirtti.

“Şiarımız şudur, biz mutlaka daha güçlü bir ekonomik yapı kuracak, halkımızın refah ve mutluluğunu çok daha ileri noktalara taşıyacağız” diyen Saner, UBP’nin imkansız denilen pek çok şeyi bugüne kadar başardığı gibi bunu da başaracağını vurguladı.

“HER KOŞULDA BİRLİK BERABERLİĞİMİZİ, KARDEŞLİĞİMİZİ, DOSTLUĞUMUZU ÖN PLANDA TUTMALIYIZ”

Saner konuşmasına şöyle devam etti:

“Çağın gereği dijital dönüşümü mutlaka sağlayacağız. Büyük ölçüde yeşil enerjiye geçeceğiz. Yol, iletişim, sağlık alt yapımızı ileri ülkeler düzeyine yükselteceğiz. Serbest Bölge olayımızı ileri boyutlara taşıyacağız. Anavatan Türkiye’den gelen suyu tarımda da kullanır noktaya geleceğiz. Kamuda etkinlik ve verimliliği artıracağız. Yargı bağımsızlığından asla ayrılmadan adalet sistemimizdeki sıkıntıları aşacağız. Ulusal Birlik Partisi’nin kurultay kararları ile ortaya koyduğu, Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın Anavatan Türkiye’nin tam desteği ile sürdürdüğü Kıbrıs sorununa egemen eşitlik ve iki devletlilik esaslarına dayalı çözüm aranması çabalarına desteğimizi devam ettireceğiz. Kapalı Maraş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karaları temel alınarak Taşınmaz Mal Komisyonumuz marifeti ile açılması sürecini sürdüreceğiz. Doğu Akdeniz’deki haklarımıza kimseye çiğnetmeyeceğiz. Anavatan Türkiye karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, kardeşçe ilişkilerimizi her alanda en ileri noktaya taşımak için çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden asla taviz vermeyeceğiz. Bizi biz yapan kültürümüze, değerlerimize, doğamıza sahip çıkacağız. Haktan, hukuktan, demokrasi ve adaletten asla şaşmayacağız.”

UBP’yi ayırmaya çalışanlar olduğunu ifade eden Saner, “Dolayısı ile yapmamız gereken en önemli şeylerin başında, her koşulda birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dostluğumuzu ön planda tutmak gelmelidir” dedi.

Ülkenin, halkın ve devletin Ulusal Birlik Partisi’ne ihtiyacı olduğunu kaydeden Saner, doğruları yapmak yanlışlardan uzak durmak zorunda olduklarını belirtti.

Erken seçimde ve yerel seçimde çok başarılı olacaklarına inanç belirten Saner, Birlik beraberliğimizi bozmaz, doğru tercihler yaparsak her ikisinde de çok başarılı olacağımız kesindir. Bir birimize inanalım, güvenelim… Bir birimizi sevelim, sayalım… Daha güneşli, daha aydınlık günler bizlere çok yakındır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın