TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ilk resmi ziyaretini Ankara’ya gerçekleştiren KKTC Başbakanı Ünal Üstel ve heyetiyle Görüştü.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ilk resmi ziyaretini Ankara’ya gerçekleştiren KKTC Başbakanı Ünal Üstel ve heyetiyle Görüştü.

Şentop: “Türkiye için KKTC’nin çok özel, çok ayrıcalıklı bir yeri var. Her zaman böyle olmuştur, böyle olacaktır”

TBMM Başkanı Şentop kabulde, Kıbrıs Türklerinin haklı davasını sonuna kadar desteklediklerini ve katkı sunmaya devam ettiklerini söyledi.

Yeni kurulan hükümete başarı dileklerini ileten Şentop, “Bizim için KKTC’nin ayrıcalıklı, özel bir yeri var. Bu her zaman böyle olmuştur ve olacaktır. Kıbrıs Türklerinin haklı davasını sonuna kadar destekliyoruz, katlı sunmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

TBMM’de tüm partilerin, KKTC söz konusu olduğunda diğer ihtilaf konularını bir kenara bırakarak ortak hareket ettiğine işaret eden Şentop, adadaki çözüm arayışlarında Rum kesiminin tutumu nedeniyle uzlaşma sağlanamayışına vurgu yaptı.

Türkiye olarak KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ortaya koyduğu yeni tezi desteklerini kaydeden Şentop, KKTC’nin uluslararası zeminlerde olması için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Üstel ise konuşmasında, Türkiye’nin KKTC’ye verdiği desteğin önemini vurgulayarak, adadaki görüşmelerde artık iki egemen devlet ve iki ayrı millet varlığıyla hareket edildiğini belirtti.

TBMM’de gerçekleştirilen görüşmede, Üstel’e Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı eşlik etti. Görüşmede, TBMM Dostluk Grubu heyeti de hazır bulundu.

“Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs’ın haklı davasına sonuna kadar destek veriyoruz”

Kıbrıs sorununa da değinen Şentop, Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs’ın haklı davasına sonuna kadar destek verdiklerini vurgulayarak, bu davanın bütün uluslararası platformlarda, zeminlerde katkı koymaya çalıştıklarını söyledi.

Bir cevap yazın