You are currently viewing Sağlık Bakanı Gürçağ: İlaç sıkıntısı yüzde 99 oranında çözüldü

Sağlık Bakanı Gürçağ: İlaç sıkıntısı yüzde 99 oranında çözüldü

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Ankara temaslarını değerlendirerek, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yapılan görüşmeler neticesinde ülkedeki ilaç sıkıntısının yüzde 99 oranında giderildiğini duyurdu.

Altuğra, “Ülkede en çok ihtiyaç duyuduğumuz şu sıralarda ilaç eksikliği yönündeki sorunumuzdu, global bir sorun olduğunu biliyoruz, dünya genelinde yaşanan bir ilaç eksikliği sıkıntısı var. Ancak bu sıkıntıyı biz bu gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda yüzde 99 gidermiş bulunuyoruz. Özellikle kanser hastalarının ilaçları ve romatizma sıkıntısı olan hastalarımızın ilaçları adamıza varmıştır. Geriye kalan ilaçların da eksikliği önümüzdeki günlerde tamamlanacaktır. Hangi kalemlerde ilaç eksikliklerimizi varsa liste halinde Sn. bakana sunduk bu ilaçların eksikliğinin giderileceğini bize söyledi ve gereğini de yaptı” dedi.

TC SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNE 9 ADET CİHAZ BAĞIŞI

Bakan Altuğra, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne 9 adet cihaz bağışında bulunduğunu da açıklayarak, cihazların en erken zamanda devlet hastanesinde hizmete gireceğini kaydetti.

MOBİL SAĞLIK ARACI TALEBİNDE BULUNULDU

Bakan Altuğra, Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde hayata koyduğu “Sen gelemezsen Biz Geliriz” projesi konusunda da açıklamalar yaptı.

Altuğra, evinden çıkmayan yaşlı veya engelli hastaların tedavisi için Türkiye’den ‘mobil sağlık aracı’ talebinde bulunduklarını kaydederek, aracın önümüzdeki günlerde ülkeye geleceğini belirtti.

Altuğra, “Biz engelli dostu bir sağlık sistemi de hayata geçirme gailesindeyiz ve çabasındayız. Biz bu projemizi desteklemek adına yine ana vatandan talebimiz mobil sağlık aracını ülkemize taşımak istiyoruz. Bu mobil sağlık aracının ülkemize gelmesi ile birlikte, yatağa bağımlı engelli kardeşimiz, hastaneye gidemiyorsa, biz bu mobil sağlık aracımızla onun evine gideceğiz, ihtiyaçları neyse onu yapacağız. Biz sağlık hizmetini ayaklarına götüreceğiz” ifadelerini kullandı.

500 YATAKLI DEVLET HASTANESİ İÇİN TÜRKİYE’DE ULUSLARARASI İHALEYE ÇIKILACAK

Altuğra, 500 yataklı devlet hastanesi konusunda ise Türkiye’de uluslararası ihaleye çıkılacağını belirterek, çalışmaların oldukça yoğun bir gündemle devam ettiğini kaydetti.

Bir cevap yazın