You are currently viewing HASİPOĞLU’NDAN ÇARPICI AÇIKLAMA

HASİPOĞLU’NDAN ÇARPICI AÇIKLAMA

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Güneş TV’de yayınlanan ASLI’NDA programının konuğu oldu
KAFASI KARIŞAN CTP’DİR
– Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın ‘Oğuzhan Hasipoğlu’nun kafası fena halde karışmış’ sözlerine Hasipoğlu’ndan cevap geldi. Kafa karışıklığına sebebiyet verenin CTP’nin ta kendisi olduğuna işaret eden Hasipoğlu, “Anayasa Mahkemesi’ne gitmekle ve bunun Anayasa’ya aykırılığını talep etmekle ülkeyi içine sokmuş oldukları durumların sonuçlarının ne olacağını tahmin bile etmediler” dedi. “Onlar zannediyorlar ki her şey üniversitelerdeki Anayasa Hukuku kitaplarında yazdığı gibidir” diyen Hasipoğlu, CTP’nin hayatı akademik çalışmalardan ibaret sandığını belirtti. Bir yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürürken sonuçlarının neler olacağının bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Hasipoğlu, “Hayatın içinde olmak gerekir. Siz geçmişe gidemezsiniz. Burada Haziran treni zaten kaçmıştı . Zamanı geri çekemeyeceğimize göre, anayasayı ihlal tesbiti yaptırmakla ne elde ettiler? ” ifadelerini kullandı.
“BİZ UZLAŞI İÇİN UĞRAŞTIK”
Hasipoğlu, belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasa çalışmalarının sürecinden bahsederek şunları kaydetti: “Nisan ayında Yüksek Mahkeme’den Meclise bir yazı geldi. Haziran ayında seçimler yapılacaksa şimdiden bir cevap verin diye. Çünkü seçim tarihini bir tek meclis belirleyebilir. O dönemde de İdari Sağlık İşleri Komitesi’nde hararetli tartışmalar vardı. Biz belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasayı tek başımıza geçirebilirdik. Olaylar oldu bu süreçte ve o zamanki Genel Bakanımız Dr. Faiz Sucuoğlu muhalefetle uzlaşalım dedi. Sonucunda da uzlaşı ile bu işi halledelim diye geçici bir özel komite kurduk. O komitede çıkan kararlar neticesinde uzlaşılacaktı ve aylar geçti. Aslında biz uzlaşı olsun diye Haziran ayını da kaçırmış olduk. Zira komite raporunu Mayıs ayında tüm partilerin uzlaşısı ile sunacaktı . Haliyle Haziran ayında seçim sürecini geçirmiş olduk. Biz uzlaşı ile çalışırken, onlar ‘Siz Anayasayı ihlal’ ettiniz dediler.”

“SAMİMİ DEĞİLLER”
Muhalefetin tavırlarını samimi görmediğini belirten Hasipoğlu, “Biz isteseydik “çoğunluk bizi”z diyerek Nisan ayında belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasayı geçirerek Haziran ayını da söyleyebilirdik.Ama biz uzlaşı yolunu seçtik. Adımınız hukuki olabilir ama samimi değil, adımınız hukuki olabilir ama ülkeyi kaosa soktunuz. Burada mevcut belediyelerin, belediye başkanlarının, muhtarların görevlerini de engellediniz” şeklinde konuştu.Hasipoğlu, muhalefete seslenerek : “sırf anayasa kitaplarına bir içtihat yaratacaksınız diye ülkeyi kaosa sokmaya hakkınız yoktur. Şimdi hangi tarihi belirlerseniz belirleyin anayasaya aykırılık iddiasında bulunabilecek . Siz ilerde yazacağınız kitaplara bir emsal yarattınız ama bu halka hizmet etmiyor, kısır döngü yaratıyor.”
“NE OLDUĞUNU ŞİMDİ ANLADILAR”
Söz konusu kaosun ortadan kalkması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Hasipoğlu, “Biz de muhalefet gibi düşünsek ülke tam kaosa girecek ama biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz .Nitekim attıkları bu hukuki adımın nelere mal olduğunu şimdi anlamaya başladılar, CTP’li bazı belediye başkanları bile bu durumdan şikayetçi ” ifadelerini kullandı. Hasipoğlu, yine de muhalefetle uzlaşı yolunu tercih edeceklerini belirtti.

“ÜNAL BEY DEMOKRATİK BİRİ”
Hasipoğlu, UBP’ye yöneltilen “tek adamlılık” eleştirilerine de yanıt verdi. Hasipoğlu, Başbakan ve UBP Genel Başkanı Ünal Üstel’in yerel seçim için adayların belirlenmesinde istişarelerde bulunmasının ardından konuyu parti gündemine taşıyacağını söyleyerek tek adamlık iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. UBP’ye her zaman eleştirilerin yapıldığına işaret eden Hasipoğlu, “Tabi ki güçlü bir başkan olmalı ve Ünal Bey’de son derece demokratik biri. UBP’ye her zaman eleştiri olacak. Biz zor zamanlarda birlikte olan bir partiyiz. Bu dönemde de birlikte hareket ederek, güçlü icraatlara adım atacağız”dedi.

Yerel seçimlerde adayların isimlerinin ne zaman açıklanacağı sorusu üzerine Hasipoğlu, belediyelerle ilgili yasanın netleşmesinin ardından her bölge için isimlerin ilan edileceğini belirtti.Hasipoğlu, seçim tarihinden önce belediyelerle ilgili yasanın geçirileceğinin ve mağduriyetinde de giderileceğinin altını çizdi. Meclis gündeminde Kıbrıs konusunun olduğunu belirten Hasipoğlu, seçim tarihiyle ilgili de çalışmaların yapıldığını ve meclis gündemine getirileceğini aktardı.

Bir cevap yazın