You are currently viewing “KKTC’NİN TANINMASI İÇİN YOLUMUZA TÜRK DEVLETLERİ İLE DEVAM EDECEĞİZ”

“KKTC’NİN TANINMASI İÇİN YOLUMUZA TÜRK DEVLETLERİ İLE DEVAM EDECEĞİZ”

Ulusal Birlik Partisi (UBP)  Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Doç. Dr. Güven Arıklı’nın sunduğu Günaydın Hakikat programının konuğu oldu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP)  Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Doç. Dr. Güven Arıklı’nın sunduğu Günaydın Hakikat programının konuğu oldu.

Ülke gündemini ve KKTC’nin dış siyasete yönelik adımlarını değerlendiren Hasipoğlu, KKTC’nin tanınması için atılan büyük adımın Türk Devlet Teşkilatı’nda gözlemci üye olarak kabul edilmesi olduğunun altını çizerek, Türkçe Konuşan Parlamenter Asamblesi için üyelik girişimlerinde bulunacaklarını da ekledi ve “KKTC’nin yanında artık yalnızca Anavatan Türkiye yok, bunun yanında Azerbaycan, Kırgizistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın da desteği var” dedi.

BM’NİN ADA’DA BİR MİSYONU KALMADI ADA’YA BARIŞ 1974’TE GELDİ

Taksim Sahası’nda BM’nin müdahalesi ile yaşanan gerginliği değerlendiren Hasipoğlu, Birleşmiş Milletler’in (BM) 1964 yılında kendi misyon ve vizyonu çerçevesinde Ada’da barışı tesis etme amacı ile geldiğini ve bir organizasyon olduğunu hatırlatarak BM’nin Barış Gücü ve Kıbrıs Müzakerelerinde ara buluculuk fonksiyonu olduğuna dikkat çekti. Fakat günümüzde bu misyonu yitirdiğini de ekleyen Hasipoğlu,  “Bana göre artık ikisinin de fonksiyonu kalmadı. BM’nin Ne Kıbrıs Müzakerelerinde ara buluculuğuna ihtiyaç var ne de barışı temsil etmek gibi bir vizyonu misyonu var çünkü Ada’ya 1974 Mutlu Barış Harekatı ile zaten gelmiştir.  BM egemenliğini benim topraklarımda ispat etmeye çalışıyor. Senin bu topraklar üzerinde bir egemenliğin olamaz. Bu Ada’da operasyonlarına devam edebilmen için yetki ve izin alman lazım” ifadelerini kullandı.

KKTC’NİN TANINMASI İÇİN YOLUMUZA TÜRK DEVLETLERİ İLE DEVAM EDECEĞİZ

Avrupa Parlamentosu’nda  (AP)  güçlü bir duruş sergilediklerini de ekleyen Hasipoğlu, “Artık federasuon görüşmeleri yok. Biz egemen eşitliğimizi talep ediyoruz diyebiliyoruz. Siz Annan Planı’na hayır diyen bir tarafı Avrupa Birliği’ne (AB)  almakla bir hata yaptınız, o zamanki AB ve Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarına aykırı olarak, hem de evet iradesini ortaya koyan halkı izolasyon ve ambargolarla cezalandırmaya devam ediyorsunuz bizim size güvenimiz yok.  Kabul edin bize destek verin egemen eşitliğimizi bir devlet olarak bizi kabul edin bizde ilişkilerimize devam edelim demeye başladık” diye konuştu ve Hasipoğlu, ilerleyen haftalarda Anavatan Türkiye’nin desteği ile Türk Devletleri Topluluğu Türkçe konuşan Parlamenter Asamblesi üyeliği için mücadele vereceklerini belirtti.  Hasipoğlu, “Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmamız çok önemli bir olay. KKTC’nin uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için yanımızda Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan da var. Artık Türk Devletleri olarak bir bütünüz ve bu çok önemli bir mesajdır. KKTC’nin tanınması için hak ettiği yeri alması için mücadelemize Türk Devletleri ile birlikte devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TEK ALTERNATİFİ FEDERASYON GÖREN ARKADAŞLARA ÜZÜLÜYORUM

Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Ünal Üstel’in daveti üzerine Azerbaycan’dan İlham Aliyev’in Genel Başkanlığını yaptığı Yeni Azerbaycan Partisi’nin Genel Başkan Vekili Tahir Budaqov ve Ak Parti Genel Başkan Vekili  Numan Kurtuluş’un KKTC’ye gerçekleştirdikleri ziyareti hatırlatan Hasipooğlu, ortak basın açıklamasına da değinerek, Cumhuriyet Meclisi’nde ülkeler arası dostluk gruplarının oluşturulduğuna dikkat çekti ve bundan sonraki adımların üst düzey ziyaretlerle tanınma sürecine doğru gideceğini belirtti.

Diğer yandan tek alternatifi federasyon olarak gören bir kesimin halen var olduğunu da aktaran Hasipoğlu,  “Tek alternatifi federasyon olarak gören arkadaşlara bazen üzülüyorum.  Tek çözüm yolunu Rum tarafının iradesine tabi kalarak çözüm kılan arkadaşlara üzülüyorum.   Yönetimi paylaşmıyor ada etrafındaki zenginliği paylaşmıyor egemen devlet benim diyor, bir gün çözüm olursa da bankada hesap açtım sansa payını veririm diyor paylaşma zihniyeti olmayan bir komşu ile nasıl federasyon görüşebiliriz, mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın