You are currently viewing ÖNCE KENDİMİZ SONRA DÜNYA İÇİN GÜÇLÜ OLMALIYIZ

ÖNCE KENDİMİZ SONRA DÜNYA İÇİN GÜÇLÜ OLMALIYIZ

SST ve itfaiyenin güçlendirilmesinin önemine vurgu yapan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, “Bu alanda güçlü olmamız ülkemizin müdehale anlamında varlığını dünyaya sunmasının bir gücüdür” dedi.

Tarım ve doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Güneş TV’de Aslı Kabo’nun sorularını yanıtladı.

Türkiye’de meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acısını yaşadığımızı belirten Oğuz, vatandaşlarımızın ölümüne neden olan kişilerin mutlaka cezalandırılması için sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

“İSİAS BİZİM İÇİN ÖZEL BİR KONU”

Başbakanlık ve Meclis bünyesinde oluşturulan komitelere dikkat çeken Oğuz, İsias Otel davasını işaret ederek şunları söyledi: “İsias Davası Türk medyasında da geniş yer buldu. İsias bizim için özel bir konu ve ülke olarak bunun takipçisi olmak hem hayatını kaybeden vatandaşlarımıza hem de Şampiyon Meleklerimize boynumuzun borcudur.

Ülkemizin deprem kuşağında bulunan bir bölge olduğuna işaret eden Oğuz, depreme karşı hazırlıklı olmak için hükümetin kamusal binaların denetimlerinden başlayarak hareket geçildiğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından oluşan duyarlılığın önemine vurgu yapan Oğuz, “B duyarlılık bugüne kadar yapmadıklarımız ve yapamadıklarımız için bir fırsattır” dedi.

“ÜLKEMİZİN BU ALANDA GÜCÜNÜ DÜNYAYA  SUNMASIDIR”

Afetler karşısında yapılan her türlü önlem ve çalışmanın yalnız bugünün değil geleceğinde bir sorumluluğu olarak ele alınması gerektiğini belirten Oğuz, Sivil Savunma Teşkilatı’nın gerek teçhizat gerekse insan gücü bakımdan güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

SST ‘nin faaliyetlerine değinen Oğuz, teşkilatın üniversitelerin arama ve kurtarma birimlerine eğitimler verdiğini belirtti. Oğuz,  bunun yanı sıra diğer özel sektör ve birimlerde de arama kurtarma ekiplerinin oluşturulması ve konuyla ilgili iş gücünün arttırılmasının gerekliliğini dile getirdi.

SST ve itfaiyenin güçlendirilmesinin önce KKTC sonra dünya için önemli olduğuna işaret eden Oğuz, “Bu alanda güçlü olmamız ülkemizin müdehale anlamında varlığını dünyaya sunmasının bir gücüdür. Dünya bizi tanımasada yaşanan  bir olayda hizmet verebiliriz. Daha önce afetler nedeniyle yurt dışına gidilmiştir. O nedenle önce kendimiz sonra dünya için bir güç olmalıyız” dedi.

Acının dili ve milleti olmadığının altını çizen Oğuz, Yunanistan’da yaşanan tren kazasında hayatını kaybedenlere baş sağlığı diledi.

“KAYNAKLARIMIZI KORUMALIYIZ”

Küresel anlamda yaşanan kuraklığın gelecek için büyük bir tehlike oluşturduğuna işaret eden Oğuz, yer altı ve yer üstü su kaynalarının kontrolünün ve denetiminin önemine vurgu yaparak mevcut kaynaklarımızı korumamız gerektiğini söyledi.

Bazı bölgelerde atık su tesislerinin olmadığını dile getiren Oğuz, bazı yatırım ve projelerin de bürokratik ve yasal düzenlemelere takıldığını  öte yandan devlet arazilerinin olduğu yerlerde içme kullanma suyuyla ilgili çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Bakan Oğuz, “Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre ve doğa bırakmalıyız” vurgusu yaparak sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın