You are currently viewing ERTUĞRULOĞLU: ÖZGÜR İRADEMİZE KARIŞAMAZSINIZ

ERTUĞRULOĞLU: ÖZGÜR İRADEMİZE KARIŞAMAZSINIZ

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu  İngiltere’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki temsilcisi İrfan Sıddık’ın federasyon tezini empoze etmek suretiyle Kıbrıs Türk Halkının özgür iradesine karışmaması gerektiğini belirtti.

Ertoğruloğlu, Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğini vurguladı. Birleşik Krallığın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi nezdindeki Yüksek Komiseri İrfan Sıddık’ın Çatalköy’de Olive Tree Otel’de, KKTC’nde ikamet eden İngiliz toplumu üyeleriyle yaptığı söyleşide kullandığı ifadelerin kabul edilemez olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu şunları kaydetti: “ Dünyada kan dökülmesi pahasına halen çözülmeyen birçok ihtilafın ortaya çıkmasının baş mimarı olan bir ülkenin Büyükelçisinin Garanti Antlaşmasını sorgulaması kabul edilemezdir. Binlerce kilometre uzaklıktaki bir Ada’da üs bulunduran, ve bu üslerden menfaatleri için operasyon düzenleyen bir ülkenin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki temsilcisi Sıddık’ın bu üslerin statüsünü korumak için Rum tarafının Kıbrıs konusundaki pozisyonunu desteklediği açıktır.

Adı geçen Büyükelçi diplomatik nezaket kurallarını hiçe sayarak Rum tarafının sözcülüğünü yapmaktadır.  Garanti anlaşmasından vazgeçilemez 1963-74 yılında Kıbrıs Türk Halkına uygulanan soykırıma eşdeğer Rum zulmü ile 1974 yılında Ada’yı Yunanistan’a bağlamak için yapılan darbeye Garanti Anlaşmasına rağmen sessiz kalmayı tercih eden bir ülkenin Garanti Anlaşmasını sorgulamasını dikkate almaya layık olduğunu düşünmüyor. Kıbrıs Türk Halkının güvenliği için Garanti Anlaşmasından vazgeçmeyeceğimizi bilmeleri gerekmektedir. Aynı Büyükelçi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenliğinin tanınmadığını söylemektedir. Her şeyden evvel bir Devletin egemenliği, tanınsın veya tanınmasın, vardır ve bütünlüğü ile bağımsızlığını koruma, yasa yapma, uygun gördüğü şekilde kendini yönetme hakkı bulunmaktadır. Sıddık’ın  Devletlerin Hak ve Görevlerinin temel unsuru olan bu normu bildiğinden eminim.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demokratik, laik ve güçler ayırımını gözeten bir Cumhuriyettir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devlet olma ön şartlarına ve kıstaslarına malik bir Devlettir.   Devletimiz meşrudur Devletimizin meşruiyeti, Kıbrıs Türk Halkının her bir bireyinin özgür insanlar olarak yaşama arzusunda saklıdır.  İki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon paradigması ile 50 yıl yürütülen görüşmeler Rum tarafının reddetmesiyle sonuçsuz kalmıştır ve bir daha açılmamak üzere kapanmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasını, egemenliğinin tanınmasını Kıbrıs politikasının ana hedefi yapmıştır. Siddiq’in engellemeye çalıştığı bu çünkü bu politikanın başarıya ulaşacağını görebiliyor.

Bir yanıt yazın