You are currently viewing Bakan Çavuş: “Canlı hayvan ithal edilecek”

Bakan Çavuş: “Canlı hayvan ithal edilecek”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş mecliste sorulara yanıt verdiği konuşmasında, geçmişi bilen bir kişi olarak üreticiyle diyalogda hiçbir sıkıntıları olmadığını kaydetti. Hayvancıyla sürekli diyalog içinde olduklarını belirten Çavuş, eylemin, et, süt ve donmuş kıyma olmak üzere 3 başlık altında yapıldığını belirtti.

Bir üretici ve eski birlik başkanı olarak “üreticiyi yeneceğim, kafasını ezeceğim” gibi bir amaç taşındığı iddiasını asla kabul edemeyeceğini vurgulayan Çavuş, üreticinin eylemini herhangi bir şekilde engellemediklerini söyledi.

Traktör ve biçerdöverlerin Lefkoşa’ya sokulmadığı zamanlar yaşandığını anımsatan Çavuş, süt ve et konularındaki kararlı duruşlarının ortada olduğunu belirtti.

İlk etapta 20 ton et geleceğini ve durumun yeniden değerlendirileceğini kaydeden Çavuş, konunun üretici ve esnafla ele alınacağını vurguladı.

Her zaman üreticinin ve üretimin yanında olduklarını ifade eden Çavuş, canlı hayvan stokunun artırılması için canlı hayvan ithalatına da gidileceğini dile getirdi.

Her yıl bu aylarda hayvan eksikliğinin gündeme geldiğine işaret eden Çavuş, Ekim ayında canlı hayvan ithalatı yapılacağını, 264 bin olan canlı hayvan varlığını artırmak ve önümüzdeki dönemde bu sıkıntıları yaşamamak için gerekli adımların atılacağını söyledi.

Eylem süresince eylemcilerle görüşülmedi ya da diktatörce davranıldı iddialarını kabul edemeyeceğini ifade eden Çavuş, diyaloğa her zaman hazır olduklarını belirtti.

Hayvancılar Birliği’nden bu sabah kendilerine diyalog çağrısı geldiğini anlatan Çavuş öğleden sonra kendileriyle bir araya geleceklerini kaydetti.

-Oğuz: “Müracaat, yasa geçmeden önce yapıldı”

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz da söz alarak Tufan Erhürman’ın bahsettiği bakanlar kurulu kararı konusunda yanıt verdi. Kararla ilgili işlemin yasa geçmeden önce yapıldığını dile getiren Oğuz, müracaat edilen tarihin yasanını öncesinde olduğunu kaydetti.

İmar alanı konusundaki açıklamaların teyide muhtaç olduğunu belirten Oğuz, Tapu Dairesi’yle bu üzerine çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Türkiye’de satılık KKTC arsaları ilanına da değinen Oğuz, bu konuyu araştırdıklarını ve ortada böyle bir durum olmadığının görüldüğünü kaydetti. 

Bir yanıt yazın