You are currently viewing KKTC İLK DEFA TDT ZİRVESİNDE YER ALIYOR

KKTC İLK DEFA TDT ZİRVESİNDE YER ALIYOR

Semerkant Zirvesi’nde gözlemci statüsü elde eden KKTC, ilk defa bir TDT Zirvesi’nde yer alıyor. Ankara’daki zirveye katılan Cumhurbaşkanı Tatar, aile fotoğrafında yer aldı.

Türk Devletleri Teşkilat (TDT) Olağanüstü Zirvesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Ankara’da başladı.

Geçen sene icra edilen Semerkant Zirvesi’nde gözlemci statüsü elde eden KKTC, ilk defa bir TDT Zirvesinde yer alıyor. “Afet-Acil Durum Yönetimi ve insani Yardım’” teması ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan zirveye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyey, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadr Caparoy, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile gözlemci ülkeleri temsilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedoy katlıyor.

Liderler, zirve alanına gelişlerinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılandı. Zirvenin yapılacağı salonda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile el sıkışan liderler, aile fotoğrafı çektirdi. Zirve alanında, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. Liderler, daha sonra olağanüstü zirve toplantısına geçti.

İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ELE ALINACAK

Azerbaycan’ın teklifiyle, büyük depremler yaşayan Türkiye ile dayanışma için düzenlenen zirvede afetler ve etkileriyle mücadelede işbirliğinin geliştirilmesine dair konular ele alınacak. Zirvede ayrıca, müşterek gündemde yer alan konularda görüş alışverişinde bulunulacak

Bir yanıt yazın