You are currently viewing “HER ZAMAN UZLAŞMACI OLDUK. HALA TÜM KESİMLERE KAPILARIMIZ AÇIK”

“HER ZAMAN UZLAŞMACI OLDUK. HALA TÜM KESİMLERE KAPILARIMIZ AÇIK”

Başbakan Ünal Üstel, deprem süresince hükümetin yaptığı çalışmaları ve önümüzdeki günlerde hükümetin atmayı planladığı yeni adımları halkla paylaşmak üzere başlatılan ilçe gezilerine bugün de devam etti.

Bu kapsamında bugün UBP Gazimağusa, İskele ve Lefkoşa İlçe Başkanlıkları tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katılan Üstel yaptığı konuşmada; Sendikalarımızla, ortak bir mutabakata varmış durumdayız. Pazartesi gün meclisten geçirilecek yasa ile sağlanacak mali kaynakla ülkenin depreme hazır hale getirilmesi için başlattığımız çalışmalar daha da hız kazanacak” dedi.

“ÇALIŞANLARIMIZIN YAPACAĞI KATKILAR SADECE OKUL PROJELERİ İÇİN KULLANILACAK”

Başbakan Ünal Üstel, çalışanların yapacağı katkıların sadece okul projelerinde kullanılacağının altını çizerek, “Biz haftalardır, çalışanlarımızın katkılarının sadece ve sadece ülkemizin depreme hazır hale getirilmesi çalışmalarında kullanılacağını zaten vurguluyorduk. Bunu yasaya da açıkça koyduk. Çalışanlarımızın katkıları sadece okul ve hastane projelerinde kullanılacak. Başka hiç bir amaç için kullanılmayacaktır.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN, 40 YENİ OKUL PROJESİNİ GEREK DEVLET BÜTÇESİ, GEREK HAYIRSEVERLERİMİZİN KATKILARI GEREKSE BULABİLECEĞİMİZ DİĞER KAYNAKLARLA ÜLKEYE KAZANDIRMAK EN ÖNEMLİ HEDEFLERİMİZDEN BİRİ HALİNE GELMİŞTİR”

Deprem sonrası hiç zaman kaybetmeden harekete geçtiklerini ifade eden Üstel; “Ülkede bulunan tüm kamu okullarının ilk aşama kontrollerini başlattık. 1000’i aşkın yapının ilk denetimlerini gerçekleştirdik. Riskli okullarda gerekli tedbirleri aldık. İhtiyaç duyulan yerlere yeni okul yapımı için hem devlet imkanlarını hem de gönüllüleri devreye soktuk. Daha şimdiden hayırsever vatandaşlarımızla 5 yeni okul için düğmeye basıldı. Daha çok okul yapmak için yeni girişimlerimiz de var. Elimizdeki tüm imkanları kullanıp bu kaynağı da bulmayı amaçlıyoruz. Çocuklarımızın daha güvenli okullarda eğitim görmelerini sağlamak için okul yapma seferberliğini başlattık. Hedefimiz 40 yeni okul projesini başlatmaktır. Bu hedef sadece hükümet olarak bizim değil, tüm halkımızın ve hayırseverlerimizin de ortak hedefi haline gelmelidir” ded

“HER ZAMAN UZLAŞMACI OLDUK. HALA TÜM KESİMLERE KAPILARIMIZ AÇIK”

Uzlaşıyla, diyalogla ve ortak akılla kararlar üretmek için samimiyetle çaba harcadıklarını söyleyen Üstel; “Hükümetimiz bu ülkeyi ortak akılla yönetmek için diyalog kapılarını herkese sonuna kadar açık tutuyor. Biz komite çalışmaları süresice, her kesimden gelen fikirleri yasaya eklemeye çalıştık. Her kesimin fikirleri yasada yer alıyor. Bunun adı ortak akıldır. En iyi ben bilirim sadece benim dediklerim o yasada olursa devam ederim demek yapıcı bir tutum değildir. ” dedi.

“HALKIMIZLA BİRLİKTE MUTLAKA BAŞARACAĞIZ VE BİRLİKTE ÇOK DAHA GÜVENLİ GÜNLERE BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ”

Kıbrıs Türk halkının tarih boyunca zorlu süreçlerden geçtiğini ve dayanışma ruhunu geliştirdiğini söyleyen Üstel, “İçinde bulunduğumuz süreç toplumsal dayanışma ile aşılabilecek bir süreçtir. Yardımsever halkımızın bir bölümü okul yaptırmaya başladı bile, bir diğer bölümü farklı yardımlarda bulunuyor, herkes elini taşın altına koyuyor. Hükümet olarak bizler de bütçemizden tasarruflar sağladık, yasa ile ek kaynaklar da yaratıyoruz, devlet halk bütünleşmesi ile bu zor günleri aşacak ve ülkemizi güvenli hale getirmeyi birlikte başaracağız”dedi

Bir yanıt yazın