You are currently viewing HASİPOĞLU, İSİAS ÖZELİNDE AYRI BİR SÜREÇ YÜRÜTÜLDÜĞÜNÜ KAYDETTİ

HASİPOĞLU, İSİAS ÖZELİNDE AYRI BİR SÜREÇ YÜRÜTÜLDÜĞÜNÜ KAYDETTİ

Meclis Deprem Komitesi Ankara’da basın toplantısı düzenledi…

Cumhuriyet Meclisi, Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi Ankara’daki temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi. Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, deprem soruşturmalarının süratle sonuçlanması için büyük şehirlerden ek savcıların görevlendirildiğini belirtti.

Her soruşturma için bir ‘hedef süre’ konulduğunu söyleyen Hasipoğlu, İsias özelinde ayrı bir süreç yürütüldüğünü kaydetti.

Hasipoğlu, KKTC vatandaşlarının hayatlarını kaybettikleri İsias Otel, Kırıkhan Öğretmenevi, Saray ve Uçar Otelleriyle ilgili ceza soruşturmalarının başladığını ve hiçbir dosyada gizlilik bulunmadığını aktardı. Hasipoğlu, “İsias Otel ile ilgili 5 tutuklama, 1 yakalama var” dedi.

Hasipoğlu, İsias Otel’de 35, Kırıkhan Öğretmenevi’nde 4, Saray Otel’de 2, Uçar Otel’de de 1 KKTC vatandaşının hayatını kaybettiğini hatırlattı. Her binadan demir, karot örneklerinin alındığını vurgulayan Hasipoğlu, Kırıkhan Öğretmenevi’nin müteahhitinin de tutuklandığını, Saray Otel sahibininse depremde hayatını kaybettiğini bildirdi. Hasipoğlu, Türkiye’de 1999 Gölcük depreminin ardından cezaların artırıldığını da öğrendiklerini ifade etti.

Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop dahil olmak üzere görüştükleri herkesin süreci yakından takip ettiğini gördüklerini ve bundan memnuniyet duyduklarını kaydeden Hasipoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti yargısının adaletine güveniyoruz. Bize verilen mesaj ‘kim ihmalde bulunduysa bunun bedelini ödeyecek’ şeklindedir” dedi.

Talat, İsias dışında, KKTC vatandaşlarının hayatını kaybettikleri noktalarda da davaları yakından izleyeceklerini ifade etti. Talat, takip edilmesi gereken birçok husus bulunduğunu bildirdi.

Komitede, Başkan olarak UBP Gazimağusa Milletvekiili Oğuzhan Hasipoğlu, UBP İskele Milletvekili Yasemi Öztürk, UBP Lefkoşa Milletvekili Sadık Gardiyanoğlu ve diğer üyeler bulunuyor. Heyetin yarın sabah erken saatlerde Adıyaman’a hareket etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın