You are currently viewing DÜNYA İLE KUCAKLAŞMAYA HAZIRLANIYORUZ

DÜNYA İLE KUCAKLAŞMAYA HAZIRLANIYORUZ

Başbakan Ünal Üstel, katıldığı bir televizyon programında,  Meclisin Yeni Yasama Dönemi açılışı ve güncel  konulara ilişkin açıklamalarda bulundu:

DÜNYA İLE KUCAKLAŞMAYA HAZIRLANIYORUZ

Başbakan Ünal Üstel,  yeni yasama döneminin ülkeye ve halkımıza hayırlar getirmesini dileyerek “Hükümetimiz, yaklaşık olarak bir buçuk yıldır görev yapıyor. Bu süre zarfında,  yıllar boyu gerçekleştirilemeyen, pek çok yasal reformu hayata geçirdik. Büyük projeleri tamamlama noktasında kararlı ve cesur adımlar attık. Ülkemizin dünyaya açılan penceresi Yeni Ercan  Havalimanı’nın açılması,  su projesinin etaplarının bir bir tamamlanması, yol projelerinin tamamlanma aşamasına getirilmesi,  ‘asrın ikinci en büyük projesi’ olacak elektrikte enterkonnekte sisteme geçişle ilgili attığımız ilk adımla  devletimizin sadece bugününe değil, geleceğine de yön verecek önemli projelerdir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Üstel , küresel ve dış ekonomik krizlerin, etkisi ile ekonomik sıkıntılar yaşandığına da çekerek şunları kaydetti:  “Bu sıkıntılı dönemde, halkımızın refah seviyesinin ve alım gücünün korunması, sektörlerimizin ayakta kalması için çok önemli destek paketlerini devreye soktuk.

Hayat Pahalılığı uygulamasının zaman aralığını kısalttık, kamu çalışanlarımızı enflasyon oranında korumak için imkanlar dahilindeki her tür desteği sağladık, iş dünyamızın, sanayicimizin, üreticimizin, emekçimizin, çiftçimizin yanında durduk. Sektörlerimize  yönelik başlattığımız prim desteği uygulamalarımıza hala devam ediyoruz.

İstihdam edilen bazı çalışanlarımızın yaşadığı mağduriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik iyileştirmeleri hayata geçirdik.İhtiyaç sahiplerine, sosyal yardım maaşı alanlara, engellilerimize tarihte görülmemiş maaş iyileştirmeleri yaptık.

Özetle, hükümet olarak elimizdeki tüm imkanlar çerçevesinde ve Türkiye’nin önemli katkıları ile halkımızın ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Üstel ayrıca, ülkemizin en büyük sıkıntılarından birinin; veriye ve istatistiğe dayalı yani bilgiye dayalı olmayan plansız büyüme ve gelişmelerin yarattığı sıkıntılar olduğunu da vurgu yaptı. Üstel, bir diğer sıkıntının ise siyasi istikrasızlık olduğuna işaret ederek, “Uzun süre devam edemeyen istikrasız hükümetler,  yeni hükümetlerin bir önceki hükümetlerin başlattığı süreçleri devam ettirmemesi, çok kısa vadeli yapılan planlamalar,  ülkenin uzun vadeli geleceğinin planlanması noktasında ciddi sıkıntılar yaratmıştır. Israrla ve üzerine basa basa istikrar dememizin sebebi de budur.  Bunu gören ve bu konuda samimiyetle hareket eden hükümetimiz, 26 yıl sonra 4’üncü 5 yıllık kalkınma planının da hayata geçirilmesi için düğmeye basmıştır.  Biz de dahil olmak üzere, mecliste temsil edilen veya edilmeyen tüm siyasi partiler, kalkınmanın, planlı ve programlı bir şekilde olması noktasında hemfikirdirler. O yüzden 5 yıllık kalkınma planını önemsiyoruz ve 2024 yılının ilk çeyreğinde planı hayata geçirip vizyonumuzu bu veriler ışığında güncellemeyi hedefliyoruz. Devletimiz bu yıl 40. Yaşında… Bu 40 yıllık süre içerisinde elde ettiğimiz kendi kendimizi yönetme deneyimimiz bizi belirli hedeflere ve noktalara taşıdı. Şimdi kazandığımız bu deneyimle daha güçlü bir 50. yıl vizyonunu ortaya koymalıyız. Ülkemiz adına yaşamsal bir önemi olan bu plan ortak akılla yürütülmeli ve tamamlanmalıdır. Önümüzdeki dönemde, en önemli projelerimizden biri de, ülke fiziki planını güncelleyerek buna bağlı olarak Ülke İmar Planları’nı, hem ülkeyi, hem çevreyi hem de ekonomik yaşamı koruyan bir anlayışla düzenlemek olacak” ifadelerini kullandı.

Başbakan Üstel, “2024 yılında tıpkı 2023 yılında olduğu gibi büyük ve önemli projeleri hayata geçireceğimiz bir yıl olacak” da dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerimizin en büyük sorunlarından biri olan, konut edinme sorununu ortadan kaldırabilmek adına, Sosyal Konut projelerini başlatıyoruz.Gençleri doğduğu topraklara bağlamak ve onların göç etmesinin önüne geçmek için kırsal kesim arsası dağıtımlarımız devam edecek. Ancak gençlerimize sadece kırsal konut vermekle kalmayacağız. Onlara o arsaların üzerine ev yapabilmeleri için de gerekli kredilerin verilmesi için başlattığımız çalışmaların sonuna geldik. Daha önceden dağıtılan kırsal kesim arsalarının alt yapılarını önemli ölçüde tamamladık. Bu konudaki sıkıntıları da ortadan kaldıracağız. Ülkenin en yoğun trafik sıkıntısı yaşanan yolları Doğu Girne Çevre Yolu ve Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu projelerimiz en öncelikli konularımızdan biri olacak.  İstimlak süreçlerinin önemli bir bölümü tamamlandı. Projeler yakın bir gelecekte başlıyor. Ulaştırma alanında bu dönem içerisinde hayata geçireceğimiz sayısız yol iyileştirme ve yeni yol yapım çalışması da var.

Herkesin rahatsızlık duyduğu, farklı farklı dönemlerde yenilenen ancak istenilen noktaya gelmeyen yol aydınlatmalarının düzeltilmesi konusunda da girişim başlattık”

Bir yanıt yazın