You are currently viewing BAŞBAKAN ÜSTEL: BÜYÜK PROJELERE İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

BAŞBAKAN ÜSTEL: BÜYÜK PROJELERE İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki heyetle başbakanlığa bir ziyarette bulundu.

Gerçekleşen ziyarette Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerinin her zaman en üst seviyede olduğunu vurgulayan Başbakan Üstel, “Biz etle tırnak gibi, birbirinden ayrılmaz, tek milletin iki devletiyiz… Ülkelerimizin menfaatleri doğrultusunda çalışmaya ve gerekli tüm adımları birlikte atmaya devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Ünal Üstel ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cebdet Yılmaz Başbakanlıkta baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşmenin ardından heyetlerle bir araya geldi.

Başbakan Ünal Üstel görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmekten ve ağırlamaktan duyduğu büyük mutluluğu ifade ederken, Yılmaz’ı atanmış olduğu yeni görevinden dolayı tebrik etti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın da ilk ziyareti KKTC’ye yapmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Üstel, yeni dönemde büyük işlere ve projelere imza atacağız, hiç kuşkumuz yoktur ki bu yolda yine en büyük destekcimiz Anavatan Türkiye olacaktır” dedi.

Üstel Türkiye Cumhuriyeti devleti ve yetkilileri ile sürdürdükleri sevgi, saygı, güven ve kardeşliğe dayalı işbirliğinin de gelişerek güçleneceğine inandığını vurguladı. “Biz et ve tırnak gibiyiz, ayrılmaz bir milletin iki devletiyiz. Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimiz her zaman en üst seviyede olmuştur ve olacaktır” diyen Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC hükümetinin KKTC’nin ortaya koyduğu tüm projelere destek vermesinin önemine de işaret etti.

Üstel, görevi devreden eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la da işbirliği içerisinde çalıştıklarını hatırlatarak, Oktay ve ekibine de KKTC’ye yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’ne de değinen Başbakan şunları kaydetti: “Protokol kapsamında KKTC’nin menfaatleri doğrultusunda gerekli her tür projeyi hayata geçireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ülkemizi ziyaretinde ifade ettiği gibi yeni Ercan Havalimanı’nın 20 Temmuz tarihinde açılması için hükümet olarak üzerimize düşeni tüm görevleri yerine getireceğiz ve Kıbrıs Türk halkını ihtiyacı olan havaalanı ve terminal binasına kavuşturacağız.

Öte yandan su projesinden sonra asrın ikinci en büyük projesi olacak olan çift yönlü bağlantı ile Türkiye’den elektrik enerjisi getirilmesi projesini de hayata geçirerek, hem elektrikte yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıracak hem elektrik arz güvenliğini sağlayacak hem de ekonomimizi daha ileriye taşıyacağız. Ülkenin geleceğini yeniden şekillendirecek olan, bu önemli proje sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çok daha güçlü bir hale gelecektir.

Ayrıca İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nde bulunan en büyük dev projeleri sağlık alanında gerçekleştireceğiz. Başkent Lefkoşa’da 500 yataklı hastanenin ihalesi çıkılmak üzere olup, inşallah en kısa zamanda onun da temellerini birlikte atacağız. Ayrıca Güzelyurt, Girne ve Karpaz’a da hastane inşa edeceğiz. Öte yandan altyapı çalışmalarına da hız verip, insanımızı rahatlatacak projeleri önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. 4 okul açtık, 5 de okul projesi başlattık, hedefimiz 25 okulu yeniden inşa etmektir. İhtiyaç duyulan okullarımızı da depreme dayanıklı hale getirme çalışmalarımız başlamıştır. Bu protokolle birlikte süratli bir şekilde, sayın elçimiz ile el ele çalışmalarımızı yürüteceğiz…”

YILMAZ’DAN ÜSTEL’E TEŞEKKÜR

Görüşmede konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ise, dünden beri KKTC’de olduklarını belirterek, geldikleri andan itibaren Başbakan Üstel’in kendilerine ev sahipliği yaptığını belirtti. Yılmaz, Başbakan Üstel ve ekibine sıcak misafirperverlikleri için teşekkür etti.

Çok yoğun temaslarda bulunduklarını dile getiren Yılmaz, dün Ercan Havalimanı’nda değerlendirme ve teknik toplantı yaptıklarını hatırlattı. Temaslarının bugün de devam ettiğini ifade eden Cevdet Yılmaz, “Bundan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Türkiye Cumhuriyeti adına KKTC ile ilişkilerimizin daha da ileriye gitmesi için ortak menfaatlerimiz için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Öncelikli konulardan bir tanesinin Ercan Havalimanı’nın açılması olacağını kaydeden Yılmaz, Başbakan Üstel’e bu konudaki yakın ilgisi ve çalışması için teşekkür etti. Birçok proje ve konu üzerinde çalışacaklarını vurgulayan TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, şöyle devam etti:

“Suda nasıl başardıysak bunu elektrikte de inşallah başaracağız. Hem iki ülkenin çok daha güçlü birbiriyle bağlanmasına, hem de ekonomik refaha katkıda bulunacak. Çevre açısından da yine çok olumlu sonuçları olacak.”

Birçok konuda çalışmaları gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Eğitimden, sağlığa, ulaştırmaya, özel sektör yatırımlarının, girişimciliğin teşvikine varıncaya kadar birçok başlıkta detaylı temaslarımız oldu. Önümüzdeki dönemde birlikte çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başbakan başta olmak üzere ev sahiplerine teşekkür eden Yılmaz, ayrıca Plan, Bütçe Komisyonu Başkanı olduğu dönemde Resmiye Eroğlu Canaltay’ın farklı partilerden bir grupla TBMM’yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, KKTC’de tekrar görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bir yanıt yazın