You are currently viewing Başbakan Üstel, “Gençlerin ev sahibi olabilmesi için Türk Lirası olarak, düşük faizli, uzun vadeli krediler verilecek, bu kapsamda hazırlanan kredi paketleri ilgili yasalar Meclisten geçtikten sonra açıklanacak”

Başbakan Üstel, “Gençlerin ev sahibi olabilmesi için Türk Lirası olarak, düşük faizli, uzun vadeli krediler verilecek, bu kapsamda hazırlanan kredi paketleri ilgili yasalar Meclisten geçtikten sonra açıklanacak”

Başbakan Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi’nde bekleyen bazı yasalar bulunduğunu, gençlerin ev sahibi olabilmesi için Türk Lirası olarak, düşük faizli, uzun vadeli krediler verileceğini, bu kapsamda hazırlanan kredi paketlerinin ilgili yasalar Meclisten geçtikten sonra açıklanacağını belirtti.

Başbakan Ünal Üstel, gençlerin ülkede kalabilmesi için sosyal konut yapılacağını ve yine altyapılarını tamamlayarak kırsal kesim arazileri dağıtılacağını kaydetti.

Başbakan Ünal Üstel, Meriç ve Balıkesir Köylerini ziyaret ederek, kırsal kesim arazi çalışmalarındaki son durumu yerinde inceledi.

Başbakan Ünal Üstel’e İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’un yanı sıra, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile ihaleyi alan firma yetkilileri eşlik etti.

Meriç Köyü ziyaretinde, Meriç Köyü Muhtarı Soner Göymen de hazır bulundu.

Başbakan Üstel ve beraberindeki heyet önce Meriç Köyü kırsal kesim arazilerinde bugün başlayan çalışmaları, ardından da Balıkesir Köyü’nde tamamlanan asfaltlama çalışmalarını inceledi.

-Göymen

Meriç Köyü ziyaretinde söz alan Meriç Muhtarı Soner Göymen, 12- 13 yıl önce köy gençlerine kırsal kesim arazisi dağıtıldığını ancak, pandemi ve başka sebepler nedeniyle çalışmaların aksadığını belirterek, yeniden başlayan çalışmalar nedeniyle duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Göymen, çalışmalara katkı koyan herkese teşekkür etti.

-Oğuz

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz da, çalışmaların kırsal kesim arazileriyle ilgili geçmişe dönük alt yapı eksikliklerinin giderilmesi kapsamında yapıldığını söyledi.

Oğuz, kırsal kesim arazisi alan gençlerin altyapısı olmadan nasıl ev yapacakları yönünde hükümete eleştirileri olduğunu anımsatarak, hükümetin de bu altyapı çalışmalarını tamamlamak için proje başlattığını kaydetti.

Kısal kesim arazilerinin altyapı projelerinin tamamlanabilmesi için 2024’te bütçesinde önemli bir kalem ayrıldığına işaret eden Oğuz, yollar tamamlandıktan sonra tapuların verilebilecek duruma geleceğini belirtti.

Amaçlarının kırsaldaki gençlerin kök salması, evlerine köylerine sahip çıkması olduğunu belirten Bakan Oğuz, kırsaldaki yaşamın kalkınmasının devam etmesinin önemine işaret etti.

-Üstel

Başbakan Ünal Üstel de, önce yarım projeleri tamamlayıp, ardından yeni projeleri hayata geçirecekleri yönündeki sözlerini yerine getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Meriç köyünde 2011’de dağıtımı yapılan arazilerin altyapıları tamamlanamadığı için gençlerin evlerini yapamadıklarını ifade eden Başbakan Üstel, bu arazilerin altyapılarını tamamlamak için çalıştıklarını kaydetti.

Başbakan Üstel, tüm kırsal kesim arazilerinin altyapıları tamamlanmadıktan sonra yeni araziler için projeler hazırlanacağını belirterek, Meriç’deki kırsal kesim arazileri için 2 ay önce ihaleye çıkıldığını, altyapı çalışmalarının tamamlanması ardından ileriki günlerde tapuların verilebileceğini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi’nde bekleyen bazı yasalar bulunduğuna işaret eden Başbakan Ünal Üstel, gençlerin ülkede kalabilmesi için sosyal konut yapılacağını ve yine altyapılarını tamamlayarak kırsal kesim arazileri dağıtılacağını kaydetti.

Başbakan Üstel gençlerin ev sahibi olabilmesi için Türk Lirası olarak, düşük faizli, uzun vadeli krediler verileceğini söyleyerek, bu kapsamda hazırlanan kredi paketlerinin ilgili yasalar Meclisten geçtikten sonra açıklanacağını belirtti. Başbakan Üstel, “Gençleriniz altyapısı tamamlanan yerlerde hemen evlerini yapabilecek” dedi.

Yapacakları sosyal konutlarla ev maliyetlerini aşağı çekeceklerini ve yararlanacakların devletin alacağı harç ve vergilerden de muaf tutulacağını söyleyen Başbakan Üstel, hem kredi, hem sosyal konut, hem kırsal konut, hem de destek paketlerinde verilecek kredilerde, bir tek bankanın faiz alacağını, aradaki faiz farkını da devletin üstleneceğini belirtti.

Başbakan Ünal Üstel, gençlerin 2024 yılında konut sahibi olabilmesi için hükümet programı ve bütçeyi o doğrultuda hazırladıklarını ifade ederek, bunun gibi altyapı projeleriyle sık sık gündeme geleceklerini sözlerine ekledi.

Başbakan Üstel, altyapısı tamamlanacak projelerin bölge halkına hayırlı olması temennisini dile getirdi.

-Meriç Köyü

Meriç Köyü’nde 2011 yılında 30 parsel olarak dağıtımı yapılan Meriç köyü kırsal kesim arsalarının elektrik ve su altyapıları geçmiş yıllarda tamamlanmıştı.

Dağıtımdan bugüne 16 konut yapımı tamamlanmış, 6 konut ise inşaa aşamasındadır. Tamamlanmış konutların tapularını alabilmeleri ve vatandaşların konutlarına rahat ulaşabilmeleri için 2.5 kilometrelik yolun asfalt ihalesine çıkılmış ve ihale sonucunda Salih Köroğlu ihaleyi alarak, Konut Edindirme İdaresi ile sözleşme imzaladı. İlgili firma bugün itibariyle asfaltlama çalışmalarına başladı.

-Balıkesir Köyü

Öte yandan 2012 yılında 80 parsel olarak dağıtımı yapılan Balıkesir köyü kırsal kesim arsalarının elektrik ve su altyapıları geçmiş yıllarda tamamlanmıştı.

Dağıtımdan bugüne 40 konut yapımı tamamlanmış, 10 konut ise inşaa aşamasındadır. Tamamlanmış konutların tapularını alabilmeleri ve vatandaşların konutlarına rahat ulaşabilmeleri için 6,5 kilometrelik yolun asfalt ihalesine çıkılmış ve ihale sonucunda Salih Köroğlu ihaleyi alarak, Konut Edindirme İdaresi ile sözleşme imzaladı.

İlgili firma 1 Şubat itibariyle asfaltlama çalışmalarını bitirmiş ve Meriç Kırsal kesim asfaltlama projesine geçildi.

Bir yanıt yazın